اردیبهشت, 1401 بدون نظر اخبار جشنواره گل غلتان

نوزاد را به حمام برده و بدنش را شستشو می دهند. پس از خارج کردن نوزاد از حمام و خشک کردن بدنش او را در میان پارچه ای سفید رنگ که گل های پرپر شده محمدی در میان آن ریخته شده قرار داده و می غلتانند. این کار غالباًً توسط مادر،عمه،خاله و یا مادربزرگ او انجام می شود. معمولاًخانم های همسایه نیز به این مراسم دعوت می شوند. مرسوم است که چهار زن هر یک گوشه ای از پارچه حاوی گل را گرفته و با نهادن نوزاد در میان گلبرگ ها وی را می¬غلتانند.
آیین گل غلتان نوزاد همراه با ذکر نام پنج تن و ختم صلوات انجام می گیرد.
پس از لحظاتی کار خواندن روائی به منظور توصیف هر چه بیشتر زیبایی های کودک توسط بستگان نزدیک همچون مادر، عمه، خاله و غیره صورت می گیرد. نمونه هایی از این ابیات به شرح زیر است :
ای سرو شنا از کجا آمده ای
ای خرمن گل، ز باغ جان آمده ای
خون شد جگرم برای دیر آمدنت
ای حور مگر از آسمان آمده ای
و با تکان دادن نوزاد این بیت را زمزمه می¬کنند :
از در درآمد ماهی، از دل کشیدم آهی
یاران نگیرین راه را تا من ببینم ماه را
پس از انجام مراسم مهمانان به صرف چای، شربت و شیرینی پذیرایی می شوند. در گذشته این مراسم برای نوزادانی که در فصل بهار متولد می شدند غالباً در دهمین روز پس از زایش و در حمام عمومی محل پس از غسل دهم انجام می شد. برای دیگر نوزادانی که در دیگر فصول سال به دنیا می آیند این مراسم در اولین بهار زندگی شان انجام می شود. برخی خانواده ها با توجه به آگاهی از زمان تولد فرزند خود در طول سال اقدام به نگهداری مقداری برگ گل در یخچال نموده و با ولادت نوزاد به انجام این مراسم مبادرت می ورزند.
در صورتی که تولد نوزاد قبل از باز شدن کامل گل ها حادث گردد، غنچه ای از گل محمدی را شکافته و چند برگ تازه آن را به سق (کام) دهان نوزاد می مالند. آنگاه تا باز شدن کامل گل ها برای انجام آیین گل-غلتان به انتظار می¬نشینند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.